Rady veterináře

Pes

Pejsek – ano nebo ne?

Pes je nejlepší přítel člověka – to je známý fakt. Je však potřeba si předem dobře promyslet, zda mu budeme schopni poskytnout všechnu péči, kterou potřebuje a přiznejme si, že je třeba zohlednit i finanční náklady. Pes potřebuje dostatek pohybu venku, pravidelné venčení a také je třeba věnovat spoustu času jeho výchově.

Co vše pes bude potřebovat?

Kromě různých oblečků a dekorací, jejichž koupě je jen na vás, bude pes potřebovat pelech, obojek a vodítko, kartáč na vyčesávání a kvalitní krmivo. Samozřejmě myslete na to, že štěně, dospělý pes a pes senior má různé potřeby i krmivo. U psů se také výběr krmiva dosti odlišuje, podle pořízeného plemene. Malá plemena musí mít krmivo bohaté energeticky a naopak větší psi by měli mít krmiva vyvážená.

Pravidla při výchově…

1 – Buďte důslední! Pokud jednou pejskovi něco zakážete, nesmíte mu to příště dovolit (například, pokud nesmí žebrat o jídlo, tak nesmí žebrat nikdy a nikde).

2 – Nedovolte, aby vás neposlechl. Pokud tak učiní, musí následovat pokárání. Psa nikdy nebijte!

3 – Pro výcvik povelů „ke mně“ a „zůstaň“, doporučujeme dlouhé 10-15 m vodítko.

Kdy začít štěně vychovávat a jak na to?

Prvotní návyky pes získává od své matky a sourozenců. Odběr štěňat se doporučuje po 8 týdnu. Musí se socializovat hned od malička, aby potom nedocházelo k poruchám v chování. Od malička by měl být pejsek v kontaktu s všedními hluky i ostatními psy.

Domácí výchova pejska by měla začít hned v den pořízení pejska. Je to sice štěňátko a roztomilost sama, ale jakmile mu budeme první měsíc něco dovolovat, budeme ho to potom několik měsíců odnaučovat. Laskavě ale pevně je třeba ukázat pejskovi jaké jsou hranice. Samotný výcvik psů se doporučuje až od 4 měsíců věku. Do té doby mají ještě málo vyvinuté svaly a mnoho pohybu by jim mohlo škodit. Pes by měl mít jednoho hlavního vůdce, aby ve výchově nevznikali příliš velké problémy. Autoritu získáte důsledným a laskavým způsobem.

Na venčení se štěně učí odměnou. Pokud potřebu vykoná jinde než má, rázně řekneme „fuj“ nebo „nesmíš“ a potřebu přemístíme na místo určení. Od 3 měsíců můžeme pejska začít učit chodit na wc ven.

Na vodítko a obojek, pejska učíme u příležitosti spojené s příjemným pocitem (hraní, krmení či mazlení). Do 12 měsíců by štěně mělo být socializované a mít základní výchovu – slyšet na povely „ke mně“, „nesmíš“, „místo“ atd.

Dá se vychovat i starší pes?

Ano, i dospělého psa můžete naučit spoustu povelů. Štěňata se samozřejmě učí rychleji, protože jsou na páníčka více upnutá.

Musíme psa očkovat a na co si dát pozor?

Očkování je pro psy povinné (vzteklina) a teprve po něm se pejsek může setkávat i s jinými psy. Existuje ještě mnoho jiných avšak už zcela dobrovolných očkování. Váš veterinář vám jistě rád poradí. Pokud je váš pejsek bez energie, dělá oči ještě smutnější než obvykle a trpí nechutenstvím znamená to, že není něco  v pořádku.  V tomto případě velmi doporučujeme navštívit veterináře.to jsou hlavní příznaky, že s vaším psem není vše v pořádku.

Kočka

Zvolit spíše psa nebo kočku?

Zde nabízíme několik bodů, podle kterých se můžete rozhodnout.

Kočka: Jste hodně v práci, spíše introvertní, nemáte mnoho času na výcvik a dlouhé procházky.I přesto, že jsou kočky svéhlavé, jsou velice přítulné. Vždyť po boku lidí se pohybují již stovky let.

Pes: Jste často a rádi venku, máte čas na výcvik a výchovu, jste spíše extrovertní, máte u zvířete rádi poslušnost a chcete mít pocit ochrany. Pes je nejlepší přítel člověka – pořekadlo, které je na sto procent pravdivé.

Jak na koťátko?

Kotě, které si přinesete domů, by již mělo umět chodit na kočičí wc, umět používat škrabadlo a mít základy výchovy. Jak to? Tyto dovednosti by se mělo naučit od své kočičí mámy a sourozenců a také původního majitele, proto se doporučuje kočky odebírat spíš po desátém týdnu. Zvíře se musí socializovat apod., takže později může být problém s chováním.

S výchovou je nutné začít hned, jakmile si kotě přinesete domů. Pokud se nám nelíbí, co kočka dělá, důrazně řekneme „ne“ nebo „nesmíš“. Pokud naopak udělá něco správně, odměníme jí pamlskem nebo pohlazením. Kočky reagují více na pozitivní metodu výchovy, než na tu negativní. Mějme na paměti, že se jedná o svéhlavého lovce, proto se spíše naučí, že dostane pamlsek nebo jinou odměnu, než, že ji budeme kárat. Je také třeba myslet na zabavení kočičky. Nemá ráda nudu, může potom tropit neplechy.

Je vždy dobré mít o jednu kočičí toaletu více než je počet koček v domě a všeobecně je známo, že mají rády spíše otevřené toalety.  Naproti tomu musí mít ale kočka nějaký úkryt, kam se schovat, aby si připadala bezpečně. V případě, že se rozhodnete chovat více než jednu kočku, je dobré nedávat krmení vedle sebe.

U koček již od kotěte dbejte na kvalitní a kompletní stravu. Nezapomínejte také na pravidelné návštěvy veterináře – očkování proti kočičím nemocem a odčervení je nezbytné. Dalším tématem je také kastrace.

Co zajistit dospělé kočce?

Kočka potřebuje mít svůj klid, prostor, kde se bude cítit v bezpečí. Dále však potřebuje místa, ze kterých bude moct pozorovat dění kolem, aby ukojila svoji predátorskou povahu – k tomu jsou vhodné kočičí stromy a škrabadla. Alespoň 15 minut denně si s ní hrajte a pozor na škrábance. Doporučené jsou kočičí hračky. 

Co se týče krmiva, kočka je na rozdíl od psa výhradně masožravá. Její trávení je rychlé a střeva krátká, proto potřebuje potravu bohatou na bílkoviny. Pro zdravou kočku ne esenciální dobré krmivo. Musí mít neustálý přístup k vodě i k potravě. U koček se také často setkáváme s tím, že neumí pít. Je třeba je v tomto podporovat, fontánkami, kapajícími kohoutky či kostkami ledu. Cokoli co naučí naši kočičku pít. Také je třeba pořídit naší kočce speciální pasty (Bezopet) k zajištění dobrého trávení chlupů. Pokud se takováto pasta alespoň jednou dvakrát týdně nedává, mohou vzniknout zažívací problémy. Existují i kočičí trávy, které mají tomuto pomoci, nicméně nepomáhají tak spolehlivě a někdy vůbec.

S čím počítat u starší kočky?

Ačkoli se kočka se může dožít až 18 let je považována za seniora už od cca 8let. Je třeba počítat  tím, že může onemocnět a náklady na léčbu mohou být mnohdy vysoké. Silně doporučujeme častější návštěvy veterináře. Kočkám nad 12 let se zhoršuje čich i chuť a mají oslabenou imunitu. Navíc můžou hubnout, ztrácet zuby, nebo jim budou vypadávat chlupy. S tím spojená je nižší pohyblivost a vznik artritidy. Každé zvíře v jakémkoliv věku špatně snáší změny. Kočky v pokročilém stáří změny přímo nesnáší a jen velmi těžko se s nimi vyrovnávají. Je nutné jim věnovat dostatečnou péči a lásku, kvalitní krmivo, ale i častější návštěvy veterináře.

Zde opět platí, že každé plemeno je jiné a má různé potřeby a samozřejmě má každé zvíře i jinou povahu. Kotě, dospělá kočka a kočičí senior potřebuje různou stravu i přístup. Doporučujeme odbornou literaturu, zabývající se plemeny koček i přístupu k různému stáří zvířete.

Králíček

Jak se chovat v prvních dnech, kdy si domů přinesu králíčka?

V prvních dnech dejte zvířeti čas, aby si zvyklo na nové prostředí. Králíci negativně reagují na jakoukoliv změnu a také jsou velice plaší, jakožto zvířata na spodku potravinového řetězce. Bojí se prudkých pohybů i hlasitých zvuků. Nechte králíčka, aby on přišel k vám a k ničemu ho nenuťte. Vždy ho lze snadno přilákat na nějaký ten pamlsek.

Co všechno králíčkovi pořídit?

Králíkovi postačí klec s běžným vybavením, jako je miska na jídlo a pitko. Protože se dá dobře vychovat, můžete mu pořídit i záchod. Navíc potřebuje stálý přístup k senu, hodí se proto i jesličky. U těch je ale třeba dát pozor, aby si v nich králíček nemohl způsobit zlomeninu. Je nutné je správně umístit i vybrat.  Pro králíčka je také dobré vybrat nějakou hračku na zabavení – např. závěsnou kouli na zeleninu apod.

Jak dál se o něj starat a čím ho krmit?

Dopřejte mu mnoho pohybu. Králík je nejvíce aktivní ráno a večer, přes den obvykle spí. Mimo svoji ubikaci byste mu denně měli dopřát minimálně čtyři hodiny. S tím souvisí úprava domácnosti. Měli byste zakrýt všechny mezery, kam by králíček mohl zalézt a také schovat všechny kabely, které velmi rádi okusují. Musíte také počítat s tím, že vám bude okusovat nábytek. Některé nežádoucí chování lze odnaučit – zvýšením hlasu, tlesknutím nebo syčením. Ve výchově však králík nejvíce reaguje na pozitivní metodu. To znamená, že když udělá něco správně, odměníme ho pamlskem nebo pohlazením.

V tomto případě je nutné myslet na vhodný výběr pamlsku. Neměl by být příliš sladký ani tučný. Protože tlustý králíček=nemocný králíček. Jeho strava by neměla obsahovat příliš obilovin ani cukru. Ovoce používejte také jen jako odměnu, nedávejte ho do jeho denního jídelníčku. Určitě je potřeba králíka zásobovat různými druhy zeleniny a bylinek. Zároveň by měl dostávat i suché krmení, nejlépe v granulích, a to z toho důvodu, že jsou často vybíravý a z krmných směsí by vám toho spoustu nemuseli sežrat a tak by se jim nedostávalo dostatek živin a vitamínů. Granule by měl králíček dostávat pouze kvalitní, je nutné sledovat složení, aby nebylo více obilnin než vlákniny.  Dopřejte králíčkovi i něco na hlodání, kus větvičky. Obyčejný karton moc nedávat, králíčci ho žerou to pro ně není dobré. Další složku králíčkovy stravy tvoří jeho vlastní bobky. Pokud tedy zaznamenáte, jak je vaše zvíře požírá, neděste se. Pro něj je to normální, upravuje si tím své zažívání. Toto se nazývá koprofagie a je prováděna hlavně v ranních hodinách, kdy jsou bobečky měkké, často je ani nevidíme. Obsahují důležité živiny, vitaminy – K, B apod.

Na co si dát pozor a jak často navštěvovat veterináře?

První návštěvu u veterináře je třeba vykonat hned na začátku, zkontrolovat chrup, váhu  apod. S králíkem je nutné alespoň jednou ročně navštívit veterináře na pravidelné očkování. Můžete však chodit i na zastříhnutí drápků, pokud si na to sami netroufáte. Jakmile zpozorujete jakékoliv změny v zažívání vašeho zvířete – králíček přestane jíst nebo se změnilo jeho vylučování – doporučujeme návštěvu veterináře také. U králíka je zažívání nejvíce ohrožujícím faktorem a je nutné jej sledovat. Pokud králík nežere má určitě nějakou boles a je nutné se tomu okamžitě věnovat. Zbarvení moči může někdy způsobit určitá strava, pokud se však nebude jednat o tento případ, určitě se také obraťte na odborníka.

Také je třeba sledovat váhu a zuby vašeho králíčka.

Potkan a myška

Pořídili jsme si domů potkana, myši, křečka nebo jiné klecové zvířátko. Na co si dát pozor?

Tato zvířata jsou vesměs nenáročná na chov. Jídelníček mají různý a k jeho přesnému složení Vám pomůže třeba odborná literatura nebo zkušený chovatel.

Určitě opět sledujte, jak jedí a jestli normálně vylučují. Pokud se Vám bude jakákoliv změna zdát podezřelá, neváhejte navštívit veterináře. Zvířata se srstí mohou trpět na různé ektoparazity. I zde pomůže návštěva veterinární ordinace. Jako prevenci doporučujeme zvířeti častěji čistit a občas použít i desinfekční prostředek.

Doktor vám také může obrousit řezáky, pokud mu přerostou – může se stát třeba u potkana. Zuby se musí obrušovat většinou každé 3-4 týdny, a zvíře je přispáno, v žádném případě ne krácení kleštěmi odborná chyba, narušení kořenů. Zuby jim rostou z obou stran a neustále.

Ryby

Chtěli bychom rybičky. Co všechno máme pořídit?

V první řadě akvárium o objemu minimálně 45 litrů. Dále už záleží na tom, jaký druh ryb si vyberete, protože každý potřebuje něco jiného. Akvárium vybírejte tak, aby se do něj vešly nejen ryby, ale i ostatní vybavení a rostliny. Nezapomeňte na světlo s výkonem 0,4 – 0,8 W/l a filtr. Rybičky budou dále potřebovat písek, pod něj je vhodné dát i výživný substrát.

Doporučujeme nespěchat. Akvárium se musí tzv. zajet. Ryby si pořiďte nejdříve po týdnu. Pak už záleží na Vašem vkusu a pořizovaném zvířeti. Mějte na mysli, že i ryby se mohou stresovat a tak, než je vpustíte do nového akvária, dejte jim čas navyknout na novou vodu a její teplotu. Určitě si vše řádně prostudujte, než se do toho pustíte, pomůže odborná literatura a zkušený chovatel.

Zde platí – zdravé rostliny = zdravé ryby.

Ptáci

Můžou se u ptáků, chovaných doma, objevit nějaké vážné zdravotní problémy?

Ano, i ptáci musí občas veterinární kliniku navštívit. Nejčastějším problémem může být vytrhávání peří, ptačí svrab, který se projevuje na zobáku, obočí ( nad očima ), hlavě a nohách nebo střevní parazit. Všechna tato onemocnění jsou však dobře léčitelná při včasném odhalení a nasazení léčby. Opět zde platí, že jakákoliv změna je důležitá. Musíte každé zvíře dobře sledovat.

Předejít onemocněním je možné při dodržování určitých pravidel. Ptáci by měli mít vždy přístup k čisté vodě, prostornou a vyhovující klec umístěnou na světlém místě bez průvanu s místem na odpočinek, kde nebudou ničím a nikým rušeni.

Jednou za půl roku je třeba nechat vyšetřit trus, pokud máme jen pár ptáčků, při větším počtu raději častěji. Toto hodně odhalí.

Pokud ptáčkovi začnou vypadávat peříčka může to být problém a je dobré ho zkonzultovat s veterinářem.